Tipy na výlety

Jestli potřebujete aktivnější odpočinek, máme pro vás pár tipů, jak si u nás zpříjemnit pobyt. Všechno sami zkoušíme a stále objevujeme nová a nová místa.

Chcete si zkontrolovat on-line, jaká je aktuální situace v cíli vašeho výletu? Mrkněte na Jesenické webkamery.

... a kdyby jste chtěli poznávat moje Jeseníky i z pohodlí domova, podívejte se na krásné záběry Jeseníky kamerou.

Procházky kolem chalupy

Stačí jen vyjít na silnici a u kostela se dát doprava směr Vikantice. Po asi 500 metrech rozpoznáte, že asfaltka míří lehce doprava, ale původní cesta vedla alejí nízkých stromů rovně. Neváhejte a jděte po ní objevovat krásné výhledy. Dalším cílem mohou být Pleče, kde se ve středověku těžilo stříbro. Nebo jen s dětmi objevujte "Háječek", vidíte ho z okna obýváku uprostřed pole.

Rodinné výlety

Resort Dolní Morava máme od nás asi 20 minut autem. I když je finančně náročnější, naleznou zde zábavu všechny věkové kategorie. Hrejte si s mamutíkem, podnikněte Stezku v oblacích, nejdelší visutý most na světě nebo sjeďte nejdelší bobovou dráhu ve střední Evropě. Krásné jsou také dřevěné chodníky mezi močály Rejvízu, nebo mají fantastický borůvkový knedlík na Chatě Jiřího na Šeráku, kam vyjedete pohodlně lanovkou z Ramzové. Celou řadu aktivit si také můžete naplánovat v areálu u Hynčic a Stříbrnic

Koupání

Vlastní bazén nemáme, protože dnů ke koupání je v roce velmi málo. Nejbližší bazén je v létě v Rudě nad Moravou, ale připravte se na velmi svěží vodu. Krásné koupaliště je také v Šumperku hned na kraji města. V zimě můžete využít nejbližší wellness v Branné, špičkové wellness na Dolní Moravě nebo termální lázně ve Velkých Losinách. My se ale stejně nejraději jezdíme prohřát do X-parku ve Františkově.

Turistika

I když jsou Jeseníky drsnější než ostatní české hory, dokáží nabídnout krásy pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Vezměte děti nebo prarodiče na lanovku na Šerák. Vyražte na Dlouhé Stráně zkontrolovat provoz technického zázraku přečerpávací stanice a zpět to vemte do Koutů na koloběžce na nejdelším silničním sjezdu v republice. Udělejte si 1-denní náročnou túru z chalupy až na Kralický Sněžník a zpět.

Další inspirace můžete najít i ZDE nebo i ZDE.

Cyklovýlety

Na kole můžete vyjet jakýmkoliv směrem, ale nezapomeňte, že vždy nazpátek pojedete do kopce. Nejlepší trasa s dětmi  je do cukrárny do Branné přes Vikantice. Zmrzku a domácí kremrole tam mají nejlepší.

Pro profi cyklisty jsme podrobně připravili tyto trasy na Mapy.cz

Pro MTB ridery nelze minout Rychlebské stezky.

Na další doporučené trasy se také můžete podívat na oficiálního cyklo rádce pro Jeseníky.

Běžecké lyžování

Když jsou dobré podmínky, tak nazujete lyže už u chalupy. V Branné frézují stopu od sjezdovky, stejně jako na Dolní Moravě. My ale stejně máme nejraději okruhy kolem Paprsku - Velký a Malý Šengen. Pro profíky doporučujeme nechat auto ve Stříbrnicích pod sjezdovkou Ski Kraličák a vyrazit ve stopě přes Návrší na Kralický Sněžník. jako nejlepšího rádce na trasy používáme Jdemenabezky.cz. Ale pozor na počasí, jste na horách a mění se tam velmi rychle.

Sjezdové lyžování

Představa, že sednete do auta a do 25 minut jste na sjezdovce je úžasná. Proto jste v Jeseníkách. Sjezdovek je ale tolik, že berte následující výčet jen jako jedny z mnoha možností. Branná (nejbližší), Františkov (nejútulnější), Přemyslov (nejšikmější), Ramzová (nejdelší), Kunčice (nejhezčí), Dolní Morava (nejlepší), Kouty nad Desnou (největší), Červenohorské sedlo (nejstarší), Ski Kraličák (nejnovější), atd.

Trasy na běhání

I my jsme vyznavači nejlevnějšího sportu a proto kolem dokola máme zběhané všechno. Takže raději nazujte tenisky a vyražte z chalupy na výběhy. Kamkoliv. Všude vás čekají neskutečné výhledy. Třeba 16 km do Branné a zpět s úžasnými výhledy na masiv Karlického Sněžníku. A kdyby přece jen, tak nejkrásnější závody v okolí jsou Jesenický (půl)maraton, nebo Ultramaraton Zapomenutými horami.

Zajímavá místa

Kdy jste byli naposledy v Jeskyni nebo v ZOO? Jeskyně Na Pomezí je kousek za Jeseníkem. Po cestě budete mít minizoo. A říká vám něco Lesní bar? Unikátní samoobslužný bar uprostřed jesenických lesů, kde si můžete i uvařit kafe. A už jste slyšeli o Rychlebských horách. Jsou kousek za Jeseníky, jako poslední hory před Polskem, ale tvoří jedinečný ekosystém nedotčených skal a hlubokých lesů vhodných i pro několikadenní treky. 

Maminky víte, že v Hanušovicích je vyhlášená pekárna Kamila Dresslera, která kromě soboty má každý den od 16 - 22 hod neskutečně čerstvé pečivo a nejlepší chleba na Moravě? 

Tatínci víte, že v Branné je minipivovar? A že v Hanušovické Holbě vás rádi provedou? Mňam.