Já, chalupa

Něco o mně

Je mi už více než 150 let, kdy mě postavili v prastaré vesnici Ebersdorf, o které se psalo poprvé již v roce 1351. A protože spolu s dalšími 300 nejbližšími chalupami jsem byla součástí Sudetské části Rakousko Uherska, byla jsem také pyšná, že můj majitel ze mě udělal jednu z mála kováren v kraji. Když budete mít štěstí, můžete na mé zahradě stále najít nějaký starý hřeb nebo podkovu. V mém okolí se vždy těžilo dřevo, choval dobytek a dokonce i dolovalo stříbro.

Roku 1976 mě koupili dědeček a babička Pilařovi, kteří mi dlouhých 20 let dávali svojí prací mou nynější podobu. Již tehdy s nimi za mnou jezdil malý vnouček. Nyní už se svou vlastní rodinou pokračuje v tradici a dělají mé okolí krásné a útulné. V roce 2019 jsem podstoupila rozsáhlé zkrášlení vnitřních prostor. Nové zdi, nové podlahy, nová elektrika, nové trubky na vodu a centrální topení, kuchyň, nábytek, koupelna a dokonce mi přibyl jeden úplně nový pokoj. Největší radost jsem ale měla z technického zázemí, kdy je ve mně dostatečně teplo i v drsných jesenických zimách.

A vím, že se o mě budou dále s láskou starat, už mi udělali krásné parkoviště při vjezdu do zahrady, budu mít nový kabát z fasády, zrekonstruují původní metodou mé historické staleté zídky na zahradě a vysadí mi nové stromy a ovocné keře na mé obrovské zahradě. Teď už budu jen krásnější a krásnější.